| Product Description | Double Face Radiant Series LED Work Lamp with Maximum Light Output – Combination Spot & Flood |
|---|---|
| Style | Double Face, Radiant Series |
| Size | 4.5" |
| Sold | Individually |
| Raw Lumens | 2200 Lumens |
| Effective Lumens | 1700 Lumens |
| Beam Pattern | Combination Spot & Flood |
| Diodes | 6 Front | 14 Side Diodes (Per Face) |
| LED Power | 20 Watts |
| Operating Voltage | 12-24 Volts |
| Current Draw @ 12 Volts | 1.67 Amps |
| LED Color | White |
| Lens Color | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Color Temperature | 6500K |
| Housing Material | ADC12 |
| Bracket Material | Stainless Steel |
| Waterproof Rating | IP67 Rating |
| What's Included | 2 x Switches, Bracket, Hardware |
| Product Dimensions | 4.3"L x 2"W x 5.4"H |
| Package Dimensions | 8.5"L x 5.3"W x 2"H |
| Package Weight | 1.6 lbs |
| Warranty | 3 Year Warranty |
LED Work Lamps,
Radiant Series,
Specialty Series
Double Face Radiant Series LED Work Lamp with Maximum Light Output – Spot & Flood Combination | 2200 Lumens
TLED-U116- Patent Pending











