| Product Description | 4" Amber Turn & Marker Round LED Light |
|---|---|
| Style | Round |
| Size | 4" |
| Sold | Individually |
| Compliance | DOT |
| Diodes | 8 Diodes |
| Function | Stop / Turn / Tail |
| Operating Voltage | 12 Volts |
| Function Amperage | 130 mA |
| Lens Color | Clear |
| LED Color | Amber |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Waterproof Rating | IP67 Rating |
| Product Dimensions | 4.3"L x 1"W x 4.3"H |
| Package Dimensions | 8.3"L x 5.6"W x 2"H |
| Inner Box QTY | 20 PCS |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Case QTY | 100 PCS |
LED Lighting,
Standard LEDs
4″ Amber Turn & Marker Round LED Light – 8 Diodes
TLED-48A- Cost Effective Turn & Marker LED Light
- 8 Diodes
- DOT Compliant
- Amber Lens
- Polycarbonate Lens resistant to cracks and damage
- Sold Individually
- 3 Year Warranty

