| Case QTY | 100 PCS |
|---|---|
| Compliance | DOT |
| Diodes | 8 Diodes |
| Function | Stop / Turn / Tail |
| Function Amperage | 130 mA |
| Inner Box QTY | 20 PCS |
| LED Color | Red |
| Lens Color | Red |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Operating Voltage | 12 Volts |
| Package Dimensions | 8"L x 5.5"W x 2"H |
| Product Description | 4" Red Stop, Turn & Tail Round LED Light |
| Product Dimensions | 4.3"L x 1"W x 4.3"H |
| Size | 4" |
| Sold | Inner Carton of 48 units |
| Style | Round |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Waterproof Rating | IP67 Rating |
LED Lighting,
Standard LEDs
4″ Red Stop, Turn & Tail Round LED Light – 8 Diodes (Poly Bag)
TLED-48R1- Sold in Inner Carton of 48 units (Unit sold in a bag)
- Cost Effective Stop, Tail and Turn LED Light
- 8 Diodes
- DOT Compliant
- Red Lens
- Polycarbonate Lens resistant to cracks and damage
- 3 Year Warranty




