| Product Description | 5" x 7" LED Reflector Headlight with Glow Position LED Accent – Combination High & Low Beam |
|---|---|
| Style | Rectangular |
| Size | 5" x 7" |
| Sold | Individually |
| Compliance | CMVSS-108, DOT/SAE, FMVSS-108 |
| Bulb Type | LED Reflector |
| Function 1 | Combination High & Low Beam |
| Function 2 | Auxiliary Strip |
| LED Power | High: 20.5 Watts, Low: 12.8 Watts |
| Raw Lumens | High: 2200 Lumens, Low: 2200 Lumens |
| Effective Lumens | High: 1600 Lumens, Low: 1000 Lumens |
| Operating Voltage | 9-35 Volts (DRL Compatible) |
| Current Draw @ 12.8 Volts | High: 1.6 Amps, Low: 1 Amp |
| Function 1 Amperage | High: 1.6 Amps, Low: 0.9 Amps |
| Function 2 Amperage | 0.25 Amps |
| Diodes | Auxiliary Strip: 24 Diodes, High: 2 Diodes, Low: 1 Diode |
| Interior Color | Chrome |
| Lens Color | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Color Temperature | 5500-6500 Kelvin |
| Housing Material | Aluminum Alloy |
| Retrofit | 6052, 6053, H6054, HD6054, HP6054 |
| Waterproof Rating | IP67 Rating |
| What's Included | Headlight Conversion Plug |
| Product Dimensions | 7.83" x 2.94" x 5.53" |
| Package Dimensions | 8.05"L x 3.54"W x 5.92" |
| Warranty | 2 Year Warranty |
5" x 7" Headlights,
LED Headlights,
Sealed Beam
5″ x 7″ LED Reflector Headlight with Glow Position LED Accent – Combination High & Low Beam | 2200 Lumens
TLED-H98- Significantly Brighter than Halogen Headlights
- White Glow Position LED Accent
- Features a Universal H4 Connector
- Includes H4 Conversion Plug (TPIG-H1)
- 2 Year Warranty





